طرز تهیه ترشی متکا و خواص آن

بابا تعجب نکنید متکای زیر سرتون رو نگفتم ترشی کنید متکا یه گیاه هست که در تابستان وبهار در دل کوههای شهمیرزاد رشد میکنه وقیمت اون کیلویی ۳-۴هزار تومنه این گیاه راهم به صورت بورانی در ماست میریزند هم در سبزی پلو میریزند وهم به صورت ترشی استفاده میکنند که برای کسانی که فشار بالا دارند بسیار مفید است این گیاه را میشویند ودر سرکه ونعنا و سیرو مرزه وترخون میگزارند تا جا بیافتد بوی خوبی ندارد ولی خواص گیاهی بسیار زیاد دارد وبه خاطر خواصش هست که براش سرودست میشکنند واگه دیر بری تمومه

این گیاه شاید توی اوشان وفشم تهران هم پیدا بشه چون اب وهوای شهمیرزاد هم مثل اونجاست

مواد لازم برای ترشی متکا:
متکا هرچقدر که دوست دارید / سیر ۲-۳ بوته / ترخون و نعنا وگشنیز وجعفری و ترخون ومرزه و گل پر کمی نمک وزرد چوبه وسرکه
وقتی متکاها رو خوب شستید میگزارید ابش بره وکمی خشک بشه داخل شیشه خشک وتمیز میریزید ولا به لاش از بقیه مواد وادویه ترشی میریزید وروش سرکه ومیگزارید تا خوب جا بیافته ونرمتر بشه مثل بقیه ترشی ها

10 دیدگاه

  1. (با سلام به ادمین در پاسخ دهی به محسن نام را به اشتباه مهدی وارد کردم ممنونتان میشوم اصلاح کنید)
   محسن جان؛
   آنغوزه همان باریجه است که پس از رشد، از ساقه ی آن شیره ای ممنوعه تهیه میشود اما این گیاه در بدو روییدن در فصل بهار برداشت میشود.
   اطلاعات بیشتر درباره ی آنغوزه در ویکی پدیا موجود است که متوجه تفاوت ها می شوید.

 1. حضور همه عزیزان ،سلام،این گیاه از خانواده انغوزه است ولی خود آنغوزه نیست ،واز طرفی مشابه این گیاه در مناطق مختلف اسامی متفاوتی دارد ،بطور مثال در شهر سبزوار به آن” کوموی” می گویند ،وازاواسط اسفند ماه تا اواخر فروردین در أطراف سبزوار می روید و شامل دو گونه کوموی کوهی و کوموی معمولی که در دشت می روید می باشد ،و یا در منطقه چلمیر شهر درگز به آن “کوموی بویه “میگویند .
  این گیاه دارای خواص متعددی است مثلا” در سبزوار مردم در غذا های مختلف از آن تهیه میکنند و معتقدند سه وعده متوالی باید استفاده کرد تا اثر آن کامل گردد.همچنین چند ساله که این گیاه به فرانسه صادر میگردد جهت تهیه لوازم آرایشی و پو ستی ،حتی برای تهیه داروهای ترک اعتیاد هم استفاده میگردد.باتشکر و وقتی دیگر ،خدا نگهدار.

 2. سلام متکا از خانواده ی آنغوزه است دوستان میتونند مطالب مربوط به آنغوزه را توی سایت بخونید این دارو برای اعصاب بسیار مفید است در غرب کشور هم مورد استفاده هست در قدیم در کرمان یزد و بندر عباس هم بوده ولی بخاطر چرای بی رویه گوسفندان دیگه این گیاه از بین رفته است بهترین و مرغوب ترین آن مربوط به شهر سبزوار است.
  امیدوارم مفید بوده باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *